Rusya’da üniversite eğitimi son yıllarda en çok konuşulan seçeneklerinden biri haline geldi.

Özellikle Türkiye, Rusya ve diğer bölge ülkeleri arasında her geçen gün artan ticari ve turistik ilişkiler, bu ülkelerdeki üniversitelerde tıptan mühendisliğe, eczacılıktan işletmeye kadar birçok bölümde üniversite eğitimi almayı önemli bir noktaya getirmiştir.

Eğitim maliyeti çok düşüktür.

Rusya Federasyonu’nda eğitim almak, birçok açıdan karşılaştırıldığında ülkemizden çok daha ekonomiktir. Eğitimin genellikle devlet üniversiteleri bünyesinde verildiği Rusya’da lisans eğitimi almanın maliyeti oldukça ekonomiktir. Buna günlük yaşam giderlerinin de çok düşük maliyetlerle karşılanabilir olması eklenince, Rusya’da üniversite eğitimi almak daha da cazip hale gelmektedir.

Uluslararası bir ortamda eğitim alın!

Dünyanın çeşitli ülkelerinden öğrenciler Rusya üniversitelerini tercih etmektedir. Ülkede yaklaşık 7 milyon üniversite öğrencisinin %5’inin yabancı öğrenci olması, ülkede bir kültür çeşitliliği oluşturmaktadır.

Rusya üniversiteleri bölüm seçenekleri ile önemli bir yere sahiptir.
Nanoteknoloji, Havacılık İşletmeciliği, Gemi Mühendisliği, Uçak Mühendisliği, Pilotluk, Ses Mühendisliği ve Otomekanik gibi bilinen bölümlerin dışında birçok farklı alanda eğitim olanağı sunulmaktadır. Televizyon, radyo, uzay roketi, uçak gemisi gibi birçok  önemli buluşun Ruslara ait olduğu ve ilk yapay kalp ve akciğer naklinin de Ruslar tarafından gerçekleştirildiği düşünüldüğünde Ruslar’ın bilime ve eğitime ne kadar önem verdiği ortaya çıkıyor.

Dünyaca ünlü şehirlerde eğitim alabilirsiniz.
Rusya’da üniversite eğitimi almak isteyenler genellikle Moskova ve  St. Petersburg’daki tarihi geçmişe sahip, kurumsal yapısı sağlam üniversiteleri tercih etmektedirler.

Sosyal ve kültürel etkinlikler çok zengindir.
Rusya, bir taraftan köklü bir tarihe sahip dokusu, diğer taraftan da modern dünyanın gereksinimlerini karşılayacak yaşam alanları ile üniversite öğrencileri için çok cazip bir ülkedir. Ülkedeki üniversitelerin gelişmiş sosyal ve kültürel etkinlikleri ile öğrenciler derslerden arta kalan zamanlarını da verimli bir şekilde değerlendirebilmektedirler.

Yaşam koşulları çok ekonomiktir.
Rusya üniversitelerinin birçok ülke öğrencileri tarafından tercih edilmesinin en önemli nedeni Rusya’daki yaşam şartlarının oldukça ekonomik ve avantajlı olmasıdır.