russia_flag_01_1000x375

Rusya hakkında genel bilgiler köşesi

Rusya ya da resmî adıyla Rusya Federasyonu, Doğu Avrupa ile kuzey Asya’ya yayılmış ve 17,075,400 km²’lik yü zölçümü ile dünyanın en geniş ülkesidir. 141 milyonluk Rusya nüfusunun %73’ünü kentlerde, %27’sini ise kırsal kesimde yaşayanlar oluşturmaktadır. Ayrıca Rusya nüfus bakımından dünyanın en kalabalık sekizinci ülkesi konumundadır. Resmi dili Rusça’dır ve Kiril alfabesi kullanılır.

Moskova, St. Petersburg, Kazan, Nijni Novgorod, Novosibirsk, Ekaterinburg, Samara, Oms, Çelyabinsk, Ufa, Perm, Rostov Na Donu, Volgograd, Krasnoyarsk, Saratov, Voronej.

Rusya#8217;da ulaşım ağı çok gelişmiştir. Demiryolu ulaşımı, karayoluna nazaran daha yaygındır. Demiryollarında hat aralıkları dünya standartlarından üstündedir. Rus Hava Yolları (Aeroflot) dünyanın en büyük havayolu şirketlerinden biridir. 

Yüz ölçümünün genişliği nedeniyle değişik iklimler gözlense de genelde ülkede karasal iklim egemendir. Ülkenin büyük bölümde yılın altı ayı karla kaplıdır. İlkbahar ve sonbahar kısa sürerken yaz ayları ılıman geçer. Rusyanın uzak kuzey bölgelerinde sıcaklık Haziranda 12 derece civarındayken Ocak ayında -40 dereceye kadar düşer. Güneye yakın yerlerdeki birçok bölgede karasal iklim egemendir (yazlar daha sıcak, kışlar daha sert). Örneğin Moskova’da sıcaklık Ocakta -10 derece dolaylarında, Temmuzda 18 ile 25 derece arasında değişir.

Rusya Federasyonu spor alanında dünyada söz sahibi bir ülkedir. Tüm spor dallarına her yıl büyük yatırımlar yapılmaktadır. Buz hokeyi, futbol, voleybol, güreş ve basketbol ülkece yaygındır.

Petrol ve yan ürünleri, doğalgaz, ağaç ürünleri, metaller, kimyasal maddeler, çeşitli endüstri ürünleri.

Çeşitli tüketim ürünleri, makine ve ekipmanlar, şeker, ilaç, tahıl.

Dünyanın en büyük ve verimli topraklarına sahip olan Rusya’da tarım etkinlikleri, SSCB döneminde devlet çiftlikleri aracılığıyla gerçekleştirilirken günümüzde giderek özel girişime kaymaktadır. Ülke çeşitli tarımsal ürünlerin en büyük üreticilerinden biridir. Makineleşmiş tarımda ilk sırayı tahıllar alır. Onu şeker pancarı, patates, sebze, pamuk, ayçiçeği izler.

Rusya’da hayvancılık önemli bir geçim kaynağıdır. Sığır yetiştiriciliği, küçükbaş hayvan besiciliği ve tavukçuluk yaygın olarak yapılır. Ülkenin Avrupa topraklarında ve batı Sibirya’nın bir bölümünde özellikle sütçülük gelişmiştir.

Başlıca yeraltı zenginlikleri: Kömür, petrol, doğalgaz, demir cevheri, bakır, kobalt, altın, gümüş, kurşun, çinko vb.

Rusya, müzikten edebiyata, baleden çizime kadar sanat ve kültürün hemen her alanında dünyadaki temel merkezlerden biridir. Puşkin, Gogol, Dostoyevski, Tolstoy, Çehov, Çaykovski, Ayvazovski, Tarkovski gibi daha pek çok isim buna örnektir. Hermitaj ve Bolşoy gibi Rusya’daki yüzlerce müze, tiyatro ve sergi salonu bulunmaktadır. Günümüz Rusyasında kültür sektöründe profesyonel olarak çalışanların sayısı 1,2 milyon kişidir.

Rusya’da her bölgenin coğrafi koşullarına uygun ayrı bir mutfak kültürü ve damak tadı vardır. Kuzey Rusya’da ‘Şi’ (lahanalı ve balıklı bir çorba), lahanalı yemekler, çavdar ağırlıklı bir içki olan ‘Kvas’ ve genelde arpa içerikli yemekler tercih edilirken, Don bölgesinde ‘Ucha’ denilen ve domatesle hazırlanan balık çorbası, Güney Rusya’da ülkenin dünyaca ünlü ‘Borş çorbası’ tercih edilir. Ormanlık bölgelerin mutfağında ise av etleri, tütsülenmiş etler, kurutulmuş balıklar, mantar ve orman yemişleri başrol oynar.

Sovyet döneminden sonra 1998’de hız kazanan Rus Ar-Ge’si yeni silahlar üretmiştir. Bilhassa savunma sistemlerinde dünyadaki en kalite füze sistemini kurmuşlardır. Nükleer güçteki füze ve denizaltıları caydırıcı olup tüm 1 milyon askeri personelden oluşmaktadır.